Hogyan kapcsolódott ki a kommunista elit? Miért voltak légvédelmi ütegek Balatonaligán, és hogyan került pornófilm a pártüdülő kertmozijának vásznára? A BUPAP őszi kihelyezett sétáján a legendás nyaralóhely történetéről és híres lakóiról mesélt Csonka Laura történész.
Az egykori pártüdülőnek otthont adó terület 2007 óta magántulajdonban van. Egy része fesztiválhelyszín, a retró üdülők és a villák egy része mai is kibérelhető, az épületek másik része azonban nagyon rossz állapotban van. Sok közöttük életveszélyes, és csak a korhadó spalettákon, homályos ablaküvegeken át lehet belesni, és elképzelni, hogyan lazultak itt azok, akiket a párt méltónak talált a beutalóra.
Miért éppen Aliga?
A párt több üdülőt tartott fenn az 1950-es évektől, hogy a kádereket és családtagjaikat nyaraltassák. Volt ingatlanjuk Balatonföldváron, Tihanyban, Balatonőszödön, Dobogókőn és Leányfaluban is. Valójában Vadas Sári, Vass Zoltán, az Országos Tervhivatal vezetőjének felesége volt az, aki beleszeretett az 50 hektáros, gyönyörű ősfás aligai arborétumra, és meggyőzte a férjét, hogy béreljenek itt villát. Az üdülésre elhívták a kollégájukat, Rákosi Mátyást is, és ezzel Balatonaliga sorsa eldőlt.
Rákosi elvtárs ugyanis 1948-ban kisajátította a területet - az itt lakókat egyszerűen a környékbeli falvakba telepítették. Minden magas rangú politikus választhatott magának villát, így Gerő Ernő, Rajk László, Szakasits Árpád és Kádár János is. A nagyszabású beruházást egyáltalán nem reklámozták, csak "aligai objektumnak" nevezték a készülő luxus üdülőhelyet.
A villák egy része nagyon rossz állapotban van
Aki menő volt, lakosztályt kapott
Pontosabban nem is egy, hanem két üdülőhely épült itt: az Aliga I. a közép- és felsővezetők, megyei és fővárosi pártbizottság-tagok, valamint az oktatási és médiaszakemberek helye volt, az Aliga II. pedig a párt első embereinek drótkerítéssel elzárt és szigorúan őrzött birodalma volt. Itt a paranoia határát súroló biztonsági intézkedéseket követeltek meg a lakók, főleg Rákosi elvtárs. Fegyveres őrök voltak szolgálatban, a vízen motorcsónakok cirkáltak. Rákosi Mátyásnak saját testőrsége volt, ő bekerítette a villáját, és biztos, ami biztos, légvédelmi ütegeket is telepített az üdülő természetes határa, a löszfal tetejére. Aliga II. gyakorlatilag a későbbiekben is "láthatatlan" maradt, hatalmas fenyők takarták el a pártvezetők villáit, hogy a Balatonról se lehessen kikémlelni, mivel töltik az idejüket.
A XXIII. számú villa - az egykori Aliga I. területén van és ma is bérelhető
Először az Aliga I. ma is használatban lévő épületeit jártuk körbe. Az, hogy milyen jellegű és fekvésű szállást kaptak az Aliga I-en az elvtársak, tökéletesen jelezte a pártban betöltött funkciójukat is, mesélte Csonka Laura. Akinek partra néző lakosztályba szólt a beutalója, nyugodtan hátradőlhetett, de aki egy földszinti, vagy parttól távolabbi kis bungalót kapott, az aggódhatott az előmenetelével kapcsolatban. A szobaelosztás szempontjából Kolozs Jenő, az üdülő vezetője volt az isten, és természetesen mindent tudott a telep vendégeiről. Gyakran hívták meg az itt vendégeskedő külföldi elvtársak, de túl sok információ volt a birtokában, ezért jobbnak látta a pártvezetés, ha Kolozs elvtárs inkább itthon marad.
Aliga II - elrejtik a fák
A párthierarchia különféle szintjein levők nem igazán barátkoztak egymással, leszámítva a gyerekeket és természetesen a tiniszerelmek is kivételt képeztek Aliga kimondatlan etikai kódexe alól. Az aggódó szülők igyekeztek időben "lekáderezni" gyerekeik új barátait, vagy remélni, hogy a nem megfelelő szintű kapcsolatok nem folytatódnak a nyaralás után.
All inclusive fegyveres őrökkel
Az Aligán nyaralók az akkori körülményeket figyelembe véve luxusban töltötték az akkor szokásos két hetes szabadságukat. Minden villaépületben telepakolt hűtő várta az elvtársakat, ételekkel és persze alkohollal, és az akkoriban exkluzívnak számító déli gyümölcsökkel. Az aligai nyaralás "all inclusive" volt, nem volt limit a fogyasztásban. Az Aliga I. éttermének konyháján folyamatosan jelen volt egy KÖJÁL ellenőr, vacsora közben pedig az akkori celebekkel lehetett találkozni.
A konyhát a pártüdülő saját kertészete látta el zöldségekkel és gyümölcsökkel, és minden nap friss virágot vittek a szobákba. A főkertész, Jordanics János abban a kutatóintézetben is dolgozott, ahol állítólag tényleg folytak kísérletek a magyar naranccsal kapcsolatban.
A pártüdülő teniszpályával és röplabdapályával is rendelkezett, a "dollárboltban" pedig a környékről toborzott személyzet is vásárolhatott. Olyan presztízs termékeket is be lehetett itt szerezni, mint a színes TV. Aliga I. ma is működő kertmozijában természetesen nem ugyanazt vetítették, mint Aliga II. bennfentes bulijain, ahol "tiltott" filmek (pl. Szelíd motorosok) és pornó is szerepelt a választékban. Egy délutáni családi vetítésen állítólag rossz filmet indított el a kertmoziban a gépész, és egy 18+-os alkotás futott a matinén, amíg észre nem vették a hibát.
Folytatjuk!
Aliga II. lakóiról és arról, hogy miért Castro volt a legnagyobb partiarc, cikkünk második részében olvashatsz.
Fotók: Club Aliga Facebook oldala és ilovebalaton