Az északi part egyik legnépszerűbb esőprogramja ezentúl sokkal izgalmasabb lesz: január 20-án megnyílt a Tapolcai-tavasbarlang új látogatóközpontja. 2012-ben már felújították a barlang látogatók által is bejárható részét és a világítást, most pedig egy 770 négyzetméteres, 2 szintes látogatóközpontot alakítottak ki.

Ami nagyon jó hír. Mert valljuk be, csónakázni nagy élmény, és még romantikus is, ha nem kell előtte több órát sorban állni, és nem kezd el vízi dodzsemezni a kevésbé tehetséges, mögöttünk evező versenyző. Mégis egy kis hiányérzet van az emberben, amikor visszatér a felszínre. Hogy csak ennyi volt. Mert a Tavasbarlang 3 kilométernyi járatrendszeréből a csónakázható szakasz kb. 180 méter, gyalog pedig 70 métert lehetett eddig bejárni.
A megnyitón megtudtuk, hogy a létesítmény, a „Bakony-Balaton Geopark Nyugati Kapuja”, 300 millió forint uniós pénzből készült el, és évente százezer látogatónál is többet várnak ide. A látogatóközpontnak köszönhetően remélhetőleg mérséklődik a balatoni szezonalitás, erősödik az ökoturizmus, és feltárul a „kevésbé ismert földalatti világ misztikuma” is.


A 10 termes kiállítás tényleg egy olyan világba enged betekintést, amiről nagyon keveset tudunk. Nemcsak a Tapolca alatt húzódó barlangrendszerről (ami a negyedik leghosszabb az országban), hanem a karsztképződmények és a cseppkőbarlangok keletkezéséről, a víz bámulatos munkájáról és a régió természeti kincseiről is rengeteg információt gyűjtöttek össze.

A kor elvárásainak megfelelően lehet (mű) cseppköveket tapogatni, 3D-s felvételeket nézegetni, a moziteremben pedig filmet is vetítenek a legszebb karsztvilágról, természetesen 3D-ben, a szemüveget már a bejáratnál megkapod. Érdemes beülni a filmre, mert megmutatják, hogy is néz ki a csodaszép Berger Károly-barlang. Így:
(Ha most arra gondolnál, hogy milyen menő lehet barlangásznak lenni, tudnod kell, hogy nagyon, de nagyon durva tud lenni. Én már kipróbáltam, és elárulom, hogy a látogatóközpont alatt, nem is olyan messze onnan, ahol nézed a filmet, húzódik egy „mogyorószaggató” becenevű járat. És van olyan is, hogy „csöcsköszörű”.)
De térjünk vissza a látogatóközpontra. Van földtörténeti múltat és régészeti leleteket bemutató terem is, a gyerekek pedig imádni fogják a kúszóbarlangot. Te lehet, hogy nem annyira, mert nem biztos, hogy rá tudod majd venni őket, hogy előjöjjenek a műmészkő járatokból. A látogatóközponthoz tartozik egy gyerekmászófal is, szóval készülj fel, hogy a barlanglátogatás nem lesz rövid program.
Míg a földszinti rész inkább általánosabb információkkal szolgál, a galéria a Tapolca alatti barlangokról (Kórház-barlang, Berger Károly-barlang) szól. Megtudhatod, hogyan fedezték fel őket – egy csaknem 9 km-es szakaszt nem is olyan régen, 2013 januárjában –, és milyen elképesztő képződményeket találtak itt a barlangászok.


A látogatóközpont megtekintése után irány a csónakázás. Ahogy már egy korábbi posztban megírtuk, ehhez 20 méter mélyre kell lemenni, és a vízi útra nem biztosítanak kísérőt, így te fogsz evezni. 20 Celsius fok körüli a hőmérséklet, közel százszázalékos a relatív páratartalom, a rendkívül tiszta levegő az allergiás, asztmás és egyéb légzőszervi betegségekre jó hatással van.
Összefoglalva, a Tavasbarlang végre tényleg szuper program, és még akkor is megéri, ha hosszú a sor.
Fotók: ilovebalaton.blog.hu és www.tavasbarlang.hu
Tapolcai-tavasbarlang Látogatóközpont
Tapolca, Kisfaludy Sándor utca 3.
Nyitva tartás:
Január 21 - március 13.: 9-16
Március 14-től: 10-17