Balatonfüred talán legszebb - és egyben a legnyugisabb - fesztiválja a Romantikus Reformkor, amit mindig a főszezon lecsengése után, szeptemberben rendeznek meg. A városban és a Tagore sétányon korhű ruhába öltözött, napernyős, kalapos dámák, frakkos urak tűnnek fel, van kézműves vásár, koncert és irodalmi előadás is.
A szeptember 17-20. között megrendezett fesztivál egyik csúcspontja, a hintós-jelmezes felvonulás szombaton délután kezdődött. Több százan sétáltak a különböző társadalmi rétegek viseletét idéző, korabeli ruhákban a Szent István térről a Tagore sétányra. Persze az érdeklődés is nagy volt, a reformkori városrészhez közeledve egyre nagyobb tömeg állt készen okostelefonokkal és fényképezőgépekkel, volt olyan helyi bácsi, aki már az esemény előtt kiköltözött az Ady Endre utcára egy kempingszékkel.
A rutinosabb nézők egy része a Kredenc borbárból nézte végig a menetet, a lovashintók ugyanis itt is elhajtottak. Bár csodaszép ruhákat is láttunk, néha sajnáltuk az abroncsos szoknyába és több réteg selyembe öltözött hölgyeket a 30 fokban. Igaz, annak idején sem jártak lengébben a füredi fürdővendégek.
A kosztümöket egyébként a helyi művelődési házból kölcsönzik, és kb. 3000 forintba kerül a felvonulóknak. A leglelkesebbek saját ruhát varratnak, mint ezek a napernyős hölgyek, akiket a turisták is felfedeztek:
És láttunk zöld hajú, fantasy-gót stílusú lányokat is, akik feketében vonultak. Nem valószínű, hogy pont így néztek ki, de biztosan a reformkorban is voltak lázadók.
A fesztivál idején egyébként minden a reformkorról szól: az irodalmi és zenei műsorok és a különféle előadások, szombat este pedig reformkori bált is rendeztek az Anna Grand Hotelben.
Az egyértelmű, hogy annak idején Balatonfüred volt az ország legizgalmasabb helye, legalábbis nyáron. A társadalmi kötöttségeket mindenki lazábban vette, és nagyon jól lehetett ismerkedni.
Katona Csaba történész pénteki előadásán az is kiderült, hogy a fürdőváros annak idején nemcsak az úri közönséget vonzotta, hanem különféle "félvilági alakok" is előszeretettel látogatták. Bizay Mihály például nemcsak hamiskártyások áldozatait, a palimadarakat felhajtó profi kerítő volt, hanem főállású ripacs is, aki simán megengedte magának, hogy bekiabáljon a színházi előadások nagyjeleneteibe. Állítólag egyszer arra is rávett egy arisztokrata ifjút, hogy női fürdőruhába öltözve ússzon be a fürdő női részlegébe, és nézzen körül.
A fesztivál zárónapja is izgalmas: lesz népi iparművészeti vásár, sétahajózás a Jókai nosztalgiahajón, tarokkverseny és reformkori borkóstoló, és természetesen reformkori fürdővendégek, korhű ruhában.