Na, nem kell egyből pánikolni, valószínűleg nem holnap és nem is holnapután kell erre számítani. De bizony benne van a pakliban, hogy egyszer újra megtörténik. Újra, mert a Balaton környékén egykor nagyon aktív vulkáni működés zajlott, Tihanyban egy tényleg szuperizgalmas állandó kiállításon is megemlékeznek erről a Levendula Házban. Ha teheted, menj el.
De összefoglalva: a Balaton-felvidéken mintegy nyolcmillió éve kezdődött a bazaltos vulkáni működés, ekkor alakult ki Tihany több központból álló, különleges vulkáni együttese, valamint a Hegyestű tűzhányója. A több mint kétmillió évvel később újrainduló vulkáni működés aztán egyre több helyen hozott létre kisebb-nagyobb bazaltvulkánt (például az eredeti formáját máig őrző Kab-hegy pajzsvulkánja, a távolabbi Ság-hegy vagy a Balaton partján lágyan megbújó kis vulkáni halmokból álló Szigliget), és az ismétlődő aktív vulkáni fázisok során egy kiterjedt vulkáni mező jött létre.
A Balaton-felvidék mai területén a sokszor több százezer évig is eltartó szünetekkel tagolt ismétlődő vulkáni kitörési sorozat jelenlegi tudásunk szerint 2,6 millió éve fejeződött be. A legfiatalabb ismert vulkán itt a Szentbékkálla mögött megbúvó füzes-tói salakkúp.
De attól, hogy valamiben szünet van, még nem biztos, hogy véget is ért. Magyar kutatók most új modellt alkottak, amely szerint lehetséges, hogy térségünkben a közeljövőben vulkáni működésre kerül sor. Az MTA–ELTE Vulkanológiai Kutatócsoportjának vezetője, Harangi Szabolcs szerint résen kell lenni, mert a bazaltvulkánok máshogy működnek, mint az égig érő tűzhányók. Jóval hosszabb ideig, akár négy-ötmillió évig is aktívak lehetnek, de ezen belül több százezer évig is szünetelhet a működés. Összességében tehát ritkán következik be vulkánkitörés, és ami nagyon fontos: soha nem pontosan ott, ahol korábban történt.
Hogy pontosan miért is lehet újabb kitörés, azt ebben a cikkben részletesen elmagyarázták a kutatók, ebből kiderül, hogy a Balaton környékén, de akár teljesen máshol is lehet kitörés - mert ezt pontosan kiszámítani nem lehet.
"Százezer évvel ezelőtt a környezet nagyjából olyan volt, mint a mostani időszakban, tehát nem tudjuk kizárni, hogy újra megtörténhet ugyanaz az esemény” - mondja Harangi Szabolcs. "Korábban is voltak olyan vulkánkitörések a Földön, amelyekről senki sem gondolta, hogy bekövetkezhetnek. Ennek az esélye térségünkben megvan, a vizsgálataink pedig kimutatták, hogy a bazaltos magma rendkívül gyorsan, a keletkezés után néhány nap alatt át tudja törni a földet. Hangsúlyozom, hogy az esély, a lehetőség nem azonos a biztos bekövetkezéssel, azaz félnünk nem kell, de talán érdemes minderről tudni."
Abból mondjuk baj nem lehet, ha feltöltitek az éléskamrát. Legfeljebb betermelitek a készletet, ha véletlenül jön már egy keményebb tél, és akkora cidri lesz, hogy ki sem lehet mozdulni a szobából.
(fotó mti, bfnp.hu; forrás tuzhanyo.blogspot.hu, mno)