A Szent György-hegy egyik legújabb szőlőbirtokán többek között amforában érnek borok, egy csaknem elfelejtett, középkori szőlőfajtából készítenek pezsgőt, több palackjuk pedig egy Michelin-csillagos étterem étlapján is szerepel. A hegymagasi Bencze Családi Birtokot azonban nemcsak ezek miatt érdemes megismerni.
Bencze István, a birtok tulajdonosa informatikai karrierjét cserélte a vidéki életmódra. "14 éves koromban kaptam egy Commodore 64-et, onnantól fogva igazi kocka voltam" - meséli. Szoftverfejlesztőként nagyszabású projektekben vett részt – bankoknak, telekommunikációs cégeknek és a közigazgatásnak is dolgozott, később pedig saját szoftverfejlesztő céget alapított. Ez napi 10-12 óra munkát jelentett, szoros határidőkkel - a kiégés borítékolható volt.
"Elkezdtem érdeklődni a borok és a gasztronómia iránt, az élet úgy hozta, hogy egy évet Toszkánában tölthettem. Az alapfokú WSET képzést karácsonyra kaptam a családomtól, majd elvégeztem a többit is. A felsőfoknál, Burgundia dűlőinek magolása közben jöttem rá, hogy ennél sokkal jobban érdekelne a borokkal való kísérletezés".
István akkor még azt gondolta, hogy majd 50-60 éves korában lesz szőlője és pincéje, de egy Szent György-hegyen készült bor mindent megváltoztatott. Egy 2006-os olaszrizling volt Szászi Endrétől. "Legendás évjárat, legendás dűlő - a szigligeti Kabócás. Nem sokkal később már egy 3000 nm-es eladó szőlőt nézegettünk édesapámmal."
Bakator és más kísérletek
Végül 2011 novemberében született meg a birtok ezzel a kis parcellával, amiből mára 20 hektár szőlő lett. István egyre többet járt a hegyre, IT konferenciák helyett szakmai kóstolókon vett részt, majd eldöntötte, hogy felhagy az eredeti szakmájával. Az első saját bor egy 2012-es olaszrizling volt, akkor még Szászi Endre segítette a szőlőművelésben és a borkészítésben.
Jelenleg három, egymáshoz viszonylag közel eső, de különböző karakterű területük van a Szent György-hegy déli, hegymagasi oldalán. A kezdetektől fogva organikusan, majd 2015-től biodinamikusan művelik a szőlőt. "Jól kell megválasztani a szüreti időpontot, és ha a szőlő egészséges, a bornak már semmi más nem kell" - vallja István. "Mi egész évben a szőlőben készítjük a bort, utána szinte nem csinálunk velük semmit, nincs technológia, a borkészítés során kizárólag ként használunk, és ebből is évről-évre egyre kevesebbet".
Most a rajnai rizling és a pinot noir azok a fajták, melyek számunkra a középpontban állnak, ezen kívül nagyon sokat kísérleteznek. Például többféle érlelési móddal, a tartályok és hordók mellett terrakotta és gránit amforákban is készülnek borok. A furmint, a hárslevelű és a kéknyelű mellett egy középkori, csaknem feledésbe merült szőlőfajta, a bakator jelentheti a jövőt. István nemcsak a pinor noir-ból, hanem ebből a régi magyar fajtából is készíttet pezsgőt Budafokon, Szentesi József segítségével.
A 2013-as Rajnai rizling "Venus" borkülönlegesség és a Gemini Rosé 2013 Brut Nature pezsgő a Michelin-csillagos Costes étlapjára is felkerült, és a Piros Bakator is be fog mutatkozni a sziveszteri menüben. (Ehhez a borhoz egyébként a tapolcai Pura Vidában is főznek, borvacsorát is rendeznek a pincészet rendhagyó boraira hangolva).
István szerint nagy kár, hogy a Szent György-hegy ennyire kiaknázatlan, rengeteg az elhagyatott szőlő. Mint vulkanikus termőhely, tehetsége kiemelkedő, és olyan egyedülálló tételeket lehetne itt készíteni, mint Európa számos már jól ismert borvidékén. A vendéglátáson is van mit fejleszteni: a tapolcai Pura Vidán kívül nincs olyan étterem a szűken vett környéken, ami egész évben nyitva van. Hiányzik innen egy kávézó, vagy egy vinotéka, mely a hegy minőségi boraira fókuszál.
A birtok a toszkánai agroturismók (farmházak) hangulatát idézi a vendégházakkal, szőlőkkel, teraszokkal. Akkor is érdemes megnézni innen a panorámát, ha nem hoznak lázba a különféle talajok, szőlőfajták és évjáratok - biztos lehetsz benne, hogy ez nem marad így, ha eltöltesz itt egy kis időt.
Fotók: Bencze Családi Birtok
Bencze Családi Birtok
Hegymagas, hrsz. 1054/18
info@benczebirtok.hu