Az lassan már óvodai tananyag, hogy a Balatont nagyon meg kell becsülnünk, mert egész Közép-Európa legnagyobb taváról van szó. Hogy mennyi víz van az 594 négyzetkilométeren elterülő mederben? 1,9 köbkilométer (1 900 000 000 000 liter vagy ha úgy jobban tetszik 1 900 000 000 köbméter), ami pokolian sok, de európai szinten azért messze nem rekord, mert az egész kontinenst figyelembe véve a Balaton "csak" a 22. legnagyobb tó.
Esőből jó sok volt az idei nyáron és ősszel, úgyhogy a Balaton vízszintje köszöni szépen, jól van, most is 126 centi körül áll, pedig már időtlen idők óta nyitva van a Sió-zsilip. Hogy mennyi volt a legmagasabb vízszint? Kapaszkodjatok meg: 112-114 méter, de persze akkor, amikor az emberek még csak éppen lefelé másztak a fáról. Szakdolgozati nyelven "a periglaciális időszak lecsökkent párolgási intenzitása, valamint a földnyelvek pusztulása eredményeként jött létre az ős-Balaton egységes víztükre, aztán jött egy süllyedés és az éghajlat is csapadékosabbá vált, így 21 724 (+/- 660) évvel ezelőtt kialakult a Balaton mindenkori legnagyobb vízállása." Úgy.
A szabályozás bevezetése óta 1947. április 10-én mérték a Balaton legmagasabb vízszintjét, ez 155 centiméter volt, két évvel később (1949. november 2.) pedig már a legalacsonyabb szintet jegyezhették fel 22 centivel. Rejtély, hogy hova lett az a sok víz ilyen rövid idő alatt, aki esetleg tudja, kommentelje be.
A Balaton vízhőmérsékletét Siófoknál, hivatalosan egyméteres mélységben mérik, szóval a partközeli gyerekpancsolókban akár a hivatalos rekordnál melegebb vízbe is lógathattátok már a lábatokat. A csúcs mindenesetre 31 fok, ezt kétszer, 2003. június 11-én és 2006. július 28-án jegyezték fel. 31 fok mellesleg már egy jobbféle termálmedencének is becsületére válna, de jó is egy olyan ilyenkor ősszel.
Tavaly nagyjából elmaradt, de ezúttal akár kemény is lehet a tél, így volt ez 1962-1963-ban is. Akkor úgy befagyott a Balaton, hogy ki sem akart olvadni, 110 napos rekordideig borította folyamatos jégpáncél a tavat. Sajnos, a pontos évet nem jegyezték fel, a legvastagabb jégpáncél mindenesetre 50 centis volt valamikor a múlt évszázadban.
A Balaton alapvetően sekélyvízű tó, az átlagos mélysége 3-4 méter, de Tihanynál (Tihanyi-kút) van benne egy akkora lyuk, hogy egy többemeletes ház is beleférne. Ez a legmélyebb pont 11,5 (más források szerint 12,5) méteres, a pontos érték nyilván attól is függ, hogy éppen mennyi víz van a mederben. Lehet, hogy nem látszik, de azért áramlatok is bőven vannak a Balatonban, a legerősebbek szintén a Tihanyi-szorosnál, itt 2 méter/másodperc is lehet a víz sebessége. Az 7,2 km/h, ha nem menne csípőből.
Ne menjetek sehova, nemsokára lesz folytatás is!