Budapestről a Balatonra tartva, vagy épp visszafelé mindenki elment már az Albapark mellett, és nagyon sokan meg is álltak az étteremnél, mert ez az egyetlen szóba jöhető hely a két végpont között, ahol érdemes eltölteni egy órát. A pihenőnek több oka is lehet:
- hazafelé mész a Balatonról, tök üres a hűtő, enni kéne valamit, de drága étterembe nem akarsz beülni, ahogy gyorsétterembe se, de szívesen ennél valami normális kaját egy gyorséttermi menü áráért
- bedugul az autópálya, éhes vagy és nem akarod megenni az útitársaidat
- az utazás pszichológiája: tök mindegy, mekkora a távolság, de a kirándulás felénél az ember alkatilag pihenőt akar tartani. Egy olaszországi útnál 500 kilométer után, egy balatoninál 60 környékén. Az Albapark kábé ennyire van Budapesttől
Én a fahéjas csigájuk miatt ugrok be mindig, akármikor erre járok, az valami zseniális, már minden barátomat és a fél családot elcipeltem az étterembe, hogy kóstolják meg, lássák be!
A hely egyébként hivatalosan is jó: tavaly és három éve is az Albaparkot választották a legszínvonalasabb autópálya melletti étteremnek Magyarországon, és a tulajdonos Szakály Attila szerint ennek az az oka, hogy egyszerre építenek a hagyományra és a modern technológiákra. Ennek része, hogy a fahéjas csigát ugyanaz a nagymama készíti, aki megalkotta az eredeti receptet, és akit a sok elfogyasztott csiga után olyan volt élőben látni, mint a hegyeket teremtő anyatermészetet, vagy az ősrobbanás előtti szingularitást. Nem győztem hálálkodni neki a szuper süteményért, amiből, figyeljetek, CSÖPÖG a fahéj, a cukor, ami egymagában elég ahhoz, hogy fedezze egy napi kalóriaszükségleteteket, ami kineveti az összes modern táplálkozási trendet, éppen ezért fantasztikusan jó.
De odafigyelnek arra is, hogy az épület környezetbarát legyen és a lehető legkevesebb energiát használják el, miközben az alapanyagok frissek és felszolgálás előtt nem sokkal készülnek el a konyhán. Szakály elmesélte azt is, hogy nehéz ebben a kategóriában megtalálni a jó arányokat: arra nézve már vannak pontos iránymutatások, hogy miként üzemeltess egy fine dining éttermet, de be kell látni, hogy az étkezéseink 95 százaléka nem ilyen helyeken zajlik: még aki megteheti, sem fizet minden vacsorára 20 ezer forintot, és egy idő után unalmasak is lennének a tökéletes fogások. A legtöbbször egyszerűbb éttermekbe megyünk, erre a kategóriára viszont nem figyelnek oda a magyar gasztronómia nagyjai, így a helyeknek maguknak kell kikísérletezni, hogy miként tudnak egyszerre jók és megfizethetők is maradni, ami nehéz meló, de az Albaparkban igyekeznek megoldani a problémát.
A balatoni éttermek többségénél jóval olcsóbban adnak olyan fogásokat, amiket a legtöbb út menti csárdában nem kapnál meg, vagy csak sokkal aszottabb, elhasználtabb verzióban. A skála széles, kezdve az egészen jó sült csirkétől:
A kimondottan friss, ütős grillezett zöldségeken át:
A ropogós bundájú, belül puha, magyar étkezésből kihagyhatatlan rántott húsig:
És bónuszként ott van a konfitált libacomb, ami viszont olyan minőség, hogy abba nagyon sok hazai helynek beletörne a bicskája: omlós, szaftos, és persze érzed, hogy nem frissen készült, hiszen egy önkiszolgáló étteremben ez megoldhatatlan lenne, mégis sokkal finomabb, mint amit nagyon sok étteremben kiraknak eléd frissensültként:
Szóval ha Budapest és a Balaton közt félúton megéheznél, ennél valami jót normális áron, esetleg csak eltömítenéd magad az ország legdurvább fahéjas csigájával, akkor nyugodtan állj meg az Albaparknál, nem fogod megbánni. Ide kattintva tudjátok megnézni a pontos címet.
Disclaimer: az Albapark az I love Balaton partnere.
És ha nyárra is terveznél egy igazán jó programot, jelentkezz az I love Balaton Öbölátúszásra, július 19-re, most még kedvezményes áron!